Potrzebujesz pomocy? Znajdź specjalistę !!!

  Czy w czasie ciąży powinnaś iść do dentysty?

  Czy w czasie ciąży powinnaś iść do dentysty?

  Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym dochodzi do szeregu zmian, również w jamie ustnej. W okresie ciąży wzrasta ryzyko chorób jamy ustnej, takich jak próchnica, erozja szkliwa, zmiany chorobowe błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia.

  Podwyższony poziom hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu) we krwi, zmniejszone wydzielanie śliny, a także zmiany w składzie płynu dziąsłowego sprzyjają gromadzeniu się płytki nazębnej. Zwiększona ilość zalegającej płytki nazębnej powoduje stan zapalny dziąseł, co objawia się w postaci nabrzmiałych, przekrwionych dziąseł. U przyszłych mam zaobserwowano również zwiększenie liczebności bakterii kariogennych, czyli sprzyjających rozwijaniu próchnicy. Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (wzrost wydzielania kwasów żołądkowych) – nudności, wymioty – prowadzą do obniżenia pH w jamie ustnej, powodując odwapnienia szkliwa. Zwiększone spożycie produktów węglowodanowych i zwiększona częstotliwość posiłków sprzyja rozwojowi próchnicy i gorszej higienie jamy ustnej.

  W związku z powyższym, w okresie ciąży regularna opieka stomatologiczna jest bardzo istotna dla całego przebiegu ciąży, jak i jej terminowego rozwiązania.

  Zmniejszenie ilości bakterii poprzez leczenie aktywnych ognisk próchnicy, eliminacja płytki nazębnej i kamienia zmniejsza ryzyko transmisji drobnoustrojów do jamy ustnej nienarodzonego jeszcze dziecka. Eliminacja stanu zapalnego dziąseł i poprawa stanu przyzębia zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka.

  Wizytę u stomatologa można odbywać w całym okresie ciąży, ale najbezpieczniejszy jest okres między 14. a 20. tygodniem ciąży.

  Jest to czas zakończonej organogenezy płodu, ryzyko przedwczesnego porodu jest niewielkie, a organizm matki zaadaptował się do zmian fizjologicznych. Leczenie stomatologiczne nie powinno być stresogenne i bolesne, ze względu na ryzyko wywołania przedwczesnych skurczów macicy. Pacjentki w okresie ciąży mogą leczyć się w znieczuleniu. Stosowane środki znieczulające są wolne od substancji obkurczających naczynia krwionośne (adrenalina, noradrenalina) i wykazują zmniejszone zdolności przejścia przez łożysko.

  Wizyty stomatologiczne nie powinny być długie, ze względu na możliwość wystąpienia zespołu żyły głównej dolnej – spadek ciśnienia w wyniku ucisku macicy na naczynia żylne, szczególnie w III trymestrze. Duże znaczenie ma też samo ułożenie pacjentki ciężarnej na fotelu stomatologicznym. Kobieta ciężarna powinna być ułożona w pozycji półleżącej, na lewym boku z uniesionym prawym pośladkiem o 10-12 cm, w miarę możliwości.

  Wszystkie powyższe czynniki pozwoliły na wysunięcie ogólnych zaleceń stomatologicznych dla kobiet w okresie ciąży.

  1. Kobieta ciężarna powinna w okresie ciąży odbyć dwie wizyty kontrolne u stomatologa – pierwsza w 3.- 4. miesiącu ciąży, druga w 8. miesiącu ciąży.
  2. Usunięcie aktywnych ognisk próchnicowych w jamie ustnej – leczenie próchnicy. Najbezpieczniejszym okresem do leczenia będzie II trymestr.
  3. Przynajmniej jedna profesjonalna higienizacja u higienistki stomatologicznej (w II trymestrze również) celem zmniejszenia ilości złogów bakterii (kamienia i płytki nazębnej) i instruktażu higieny jamy ustnej w czasie ciąży.
  4. Ponadto w celu profilaktyki stanu zapalnego dziąseł stosowanie chlorheksydyny w II i III trymestrze ciąży (codzienne płukanie jamy ustnej bezalkoholowym roztworem o stężeniu 0,12%) i ksylitolu.
  5. W przypadku, gdy występują nudności, wymioty, refluks żołądkowo-przełykowy – płukanie jamy ustnej wodą lub roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka do herbaty na szklankę przegotowanej, schłodzonej wody).

  Zatem, tak można, a nawet trzeba iść do dentysty w czasie ciąży.

  Autor:

  Maja Podlińska

  Higienistka z gabinetu Stomatologia Jarzębiny – poznaj gabinet

  Źródła:

  1. https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/art-0316-opieka-w-ci%C4%85%C5%BCy.pdf
  2. https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Profilaktyka-pr%C3%B3cznicy-u-kobiet-ciezarnych-zalecania-dla-lekarzy-stomatologow.pdf
  3. https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia-w-zakresie-higieny-jamy-ustnej-dla-kobiet-w-ciazy.pdf